Blogi on ollut tauolla hetken, joten ehkä on hyvä luoda pieni katsaus menneeseen vuoteen. Näin on ehkä helpompi päästä juoneen mukaan.
Vuosi 2018 oli melkoinen tapahtumien vyöry. Tämä avautui itsellenikin kunnolla vasta, kun aloin selata puhelimen kuvia. Alkuvuosi sentään mentiin melko seesteisissä tunnelmissa. Kesää kohti tahti sitten vähän kiihtyi. Yritän pitää tämän lyhyenä, kuvat saavat puhua puolestaan.
Tammikuu
Tammikuussa sisustin omaa citykotia ja totuttauduin uudenlaiseen arkeen yksin. Kävin lenkillä uusissa maisemissa.
Helmikuu
Helmikuu meni hyvin samoissa tunnelmissa, kuin tammikuu. Talvi antoi parastaan ja kulutin paljon hiihtolatuja.
Sain näemmä neulottuakin jotain, yhtään en muista, että mihin tai kenellä nämä sukat päätyivät.
Maaliskuu
Maaliskuussa juoksulenkit alkoivat pidentyä ja säännöllistyä. Olin tuossa vaiheessa ilmoittautunut jo Tukholman maratonille ja Jungfraun maratonille.
Sain valmiiksi virkatun maton. Malli on Aura. En osannut lukea ohjetta ihan oikein, koska matto vähän kupruilee. Lisäilin varmaan jossain kohtaa liikaa silmukoita.
Huhtikuu
Huhtikuussa ei enää tarvinnut lenkkeillä yksin ❤
Toukokuu
Toukokuussa lomailin Mallorcalla. Tuo kuva kertoo kaiken sen ajan fiiliksestä 🙂 Mallorca oli kiva lomasaari, siellä riitti nähtävää ja koettavaa. Lämpöäkin oli sopivasti, vaikka toukokuussa helle helli enemmän Suomessa, kun välimerellä.
Toukokuussa osallistuin kahteen puolimaratoniin, tässä ollaan Helsinki City Runille lähdössä. Alkukuusta testasin kuntoa Saimaa puolimaratonilla.
Kesäkuu
Kesäkuun alussa juoksin helteisen maratonin Tukholmassa. Pääsin maaliin, ajasta ei jäänyt jälkipolville paljon kerrottavaa. Kiva reissu oli ja hyvin järjestetty tapahtuma.
Kesäkuussa myös piipahdettiin ihailemassa Kolin kansallismaisemaa…
…rentouduttiin mökillä…
…sekä treenattiin seuraavaa koitosta varten.
Heinäkuu
Heinäkuu toi mukanaan suuren surun…
…mutta myös paljon kauniita hetkiä.
Heinäkuussa otin ensimmäistä kertaa tuntumaa siskon maantiepyörään. Siitä se ajatus sitten läksi. Ensi heinäkuussa – jos kaikki menee suunnitelmien mukaan – osallistun triathlonille Joroisissa.
Loppukuussa ylitin maaliviivan 21,1 km kohdalla Hämeenlinnassa. Helle ”helli” tälläkin kertaa juoksijoita.
Elokuu
Elokuu oli lämmin ja lempeä, siihen mahtui paljon kauneutta, haikeutta ja luopumista.
Syyskuu
Syyskuussa koitti jännittävä matka Sveitsin alpeille.
Jungfrau-marathon oli yksi elämäni hienoimpia kokemuksia. Pääsin maaliin n. 6 tunnissa. Maratonin lähtö oli 570 metrin korkeudessa maali 2300 metrissä, joten nousua oli ihan riittävästi. Reitti oli todella kaunis, ei ihme, että Jungfrau-maratonin sanotaan olevan maailman kaunein maratonreitti.
Loppukuusta kävimme Repoveden kansallispuistossa. Ehdimme päiväreissulla koluta vain puiston pohjoisosaa, joten nähtävää jäi vielä.
Lokakuu
Lokakuussakin riitti vielä lämpöä ja näemmä virtaakin. Tässä kavutaan mäkeä X-run -maastojuoksutapahtumassa Rauhan maastoissa.
Lokakuussa teimme päiväretken kotiseudun luontokohteisiin Kummakivelle ja Haukkavuorelle, josta kuva on.
Marraskuu
Marraskuu kiepautti arjen jälleen uusiksi. Ensimmäisessä kuvassa esiintyvät paperipallot löysivät paikkansa yhteisestä kodista.
Joulukuu
Joulukuussa pääsimme esittämään vuoden mittaan harjoiteltua parirengasesitystä paikalle pakotetuille saapuneille läheisille. Olo oli kuin lapsena koulun joulujuhlassa, jännitti ihan hirveästi. Olen harrastanut rengastrapetsia pari vuotta, mutta tämä oli ensimmäinen esiintymisemme. Onneksi oli luottopari tukena ja turvana, yksin en olisi selvinnyt.
Joulunajan vietimme Levillä tunnelmallisessa vuokramökissä.
Vuoden viimeisenä päivänä kipusimme Kätkätunturille, josta avautui upea maisema Leville. Näihin tunnelmiin oli hieno päättää vuosi 2018.